Nyitókép: Anwar AMRO / AFP
Bár az elmúlt néhány napban Magyarország központi szerepet töltött be a keddi, 12 halálos áldozatot követelő, 2300 embernek sérülést okozó személyhívó-robbanás ügyében folyó nyomozásban, mostanra a fókusz új helyekre, Bulgáriára és Norvégiára terelődött – adja hírül az Euractiv.
A Hezbollah emberei elleni támadásról azt feltételezik, hogy Izrael felelős érte; ugyanakkor továbbra sem világos, miként váltak az ártatlan személyhívókból fegyverek. A lap által ismert
egyik elmélet az, hogy a csipogókat „azután fogták el és látták el robbanóanyaggal, hogy elhagyták a gyárat”, a másik elképzelés szerint viszont „Izrael szervezte az egész halálos termékláncot”.
Bolgár sajtóértesülések szerint egy szófiai székhelyű vállalat, a Norta Global „közreműködött” a csipogók Hezbollahnak való eladásában; a bTV információi szerint Bulgárián keresztül 1,6 millió eurót küldtek a tranzakcióhoz kapcsolódóan Magyarországra. A bolgár belügyminisztérium és az ország állambiztonsági szervei tegnap jelezték, hogy nyomoznak egy vállalat potenciális érintettsége ügyében, de a céget nem nevezték meg.
A la pemlékeztet: a korábban gyanúba keveredett magyarországi cég, a BAC Consulting vezetője, Bársony-Arcidiacono Cristiana nem válaszolt a kérdéseikre, így továbbra is csak az NBC-nek adott szerdai nyilatkozata áll rendelkezésre, amely szerint ő csak közvetítő, nem ő gyártatta a Gold Apollo márkájú, elméletileg tajvani személyhívókat.
A Norta székhelye egy szófiai székhelyszolgáltatónál van, amelynek címén a vállalkozásnak semmi nyoma;
a helyszínen tartózkodó, a vállalatot képviselő Vladimir Kuzmanov ügyvéd a Reutersnek csütörtökön nem volt hajlandó nyilatkozni.
A cég honlapjáról csütörtökön mindent letöröltek, korábban ott bolgár, angol és norvég nyelven is hirdették a tanácsadással, technológiai integrációval, fejvadászattal és outsourcinggal is foglalkozó cég szolgáltatásait.
A Norta alapítója, Rinson Jose Norvégiában él. Telefonon nem volt hajlandó kommentálni sem a csipogók ügyét, sem bulgáriai üzleti érdekeltségét általában. Jelenlegi munkahelyén, a DN Mediánál azt közölték róla: az esetleges érintettségéről tájékoztatták a rendőrséget és a biztonsági szolgálatokat. Jelenleg ugyanakkor a cégalapító az Egyesült Államokban van.
A norvég belföldi titkosszolgálat annyit elmondott, hogy tudnak az ügyről, mást azonban nem közöltek.
A Reutersnek korábban egy libanoni titkosszolgálati forrás azt mondta: a Hezbollah úgy tudta, hogy a Gold Apollótól rendelte meg a személyhívókat, és azokat Ázsiában, nem pedig Európában gyártották. A síita milícia körében a forrás szerint elterjedt nézet, hogy a Moszad izraeli titkosszolgálat könnyen tudott Magyarországon működni, és az is lehetséges, hogy a szolgálat maga gründolt egy európai céget.